توسط تیم محتوای ذهن آتی

کنکور نوبت اول

کنکور نوبت اول چیست؟

کنکور نوبت اول ( کنکور اردیبهشت ) یکی از مهم ترین تغییرات آزمون سراسری در سال های اخیر است. ما در اینجا قصد داریم به طور کامل و دقیق آن را بررسی کنیم.

قطعا دانش آموزان کنکوری یا پشت کنکوری با دیدن خبر برگزاری دو بار کنکور در یک سال تحصیلی، تعجب میکنند.

بالاخره بعد از تغییر نظرات زیاد مسئولین آموزش کشور، تغییرات قطعی کنکور سراسری 1402 و بعد از آن اعلام شد.

اما عجیب ترین اتفاق این تغییرات، نه حذف شدن درس های عمومی از کنکور بود نه ترمیم معدل و نه حتی افزایش تاثیر معدل امتحانات نهایی.

قطعا مهم ترین تغییر آزمون سراسری کارشناسی برگزاری دو کنکور در یک سال تحصیلی است.

در اینجا به تمامی سوالات شما در این مورد جواب خواهیم داد.

  • آیا کنکور دو مرحله ای است؟

در سال های گذشته آزمون ورودی مدارس تیزهوشان دو مرحله ای بود. یعنی باید برای قبول شدن در این مدارس خاص، ابتدا در مرحله اول آزمون، متقاضی می بایست رتبه خوبی کسب میکرد تا وارد مرحله بعد شود. اگر در آزمون مرحله دوم هم رتبه خوبی کسب میکردید میتوانستید در این مدارس ثبت نام کنید.

اما کنکور نوبت اول یک کنکور کاملا جدا از کنکور دوم محسوب میشود؛ با این تفاوت که در نهایت نتیجه آزمون ها با یک عملیات به اسم همتراز سازی با هم سنجیده میشوند.

  • نتیجه کنکور نوبت اول روی نتیجه کنکور تیر تاثیر دارد؟

این هم یکی از سوالات شایع دانش آموزها و خانواده های شان در مورد نتیجه کنکور است.

خوشحال باشید. چراکه حتی اگر نفر آخر یکی از کنکور ها هم باشید هیچ تاثیری در نتیجه کنکور بعدی شما ندارد و در نهایت هم هر آزمونی که نتیجه بهتری در آن کسب کرده باشید برای شما لحاظ میشود.

پس اگر در یکی از این کنکور ها نتیجه خوبی کسب نکردید، اصلا نگران نباشید و فقط به تلاش تان ادامه بدهید؛ کنکور نوبت اول چه در دی ماه برگزار شود و چه در اردیبهشت ماه، هیچ ربطی به کنکور تیر ماه یا نوبت دوم ندارد.

  • کدام  کنکور را شرکت کنم؟

قطعا هر دو !!!!

شما بهتر است در هر دو آزمون شرکت کنید؛ اما هدف گذاری شما باید به شکلی باشد که فرایند آموزش، مرور و جمع بندی شما تا کنکوری که هدف اصلی شماست به بهترین شکل انجام شود.

پس قطعا یکی از این دو را به عنوان هدف اصلی انتخاب کنید اما در هر دو شرکت کنید.

  • کنکور نوبت اول برای چه کسانی است؟

کنکور نوبت اول طبیعتا زودتر از آزمون نوبت دوم انجام میشود؛ چه زمان برگزاری آن دی ماه باشد و چه اردیبهشت ماه.

افرادی که تا زمان برگزاری آن، قادر باشند مطالب را تا حد خوبی جمع بندی کنند میتوانند برای نوبت اول هدف گذاری جدی تری انجام بدهند. چراکه تعداد رقبای آنها که تا آن زمان به صورت کامل آماده رقابت باشند کم تر است.

مثلا افرادی که در سالهای قبل علی رغم سطح علمی بالا در کنکور موفق نشده باشند. این افراد با رفع اشکل و جمع بندی مناسب میتوانند تا اردیبهشت ماه خود را آماده کنند.

کنکور نوبت اول برای این افراد مناسب تر است. چون به هرحال رقبای سال دوازدهمی آنها هنوز همه مطالب را به صورت کامل نخوانده اند. پس آنها در این آزمون رقیب ساده تری برای شما محسوب می شوند تا کنکور نوبت دوم. چرا که تا کنکور تیرماه تمامی افراد به صورت کامل آماده رقابت میشوند.

  • برای دوازدهمی ها کدام کنکور بهتر است؟

دانش آموزهای سال دوازدهمی هم میتوانند برای تجربه بیشتر در آزمون نوبت اول شرکت کنند اما فقط آن دسته دوازدهمی هایی که خیلی خوب پایه های دهم و یازدهم را در سال های قبل جمع بندی کرده اند و نیم سال اول دوازدهم را هم به خوبی مطالعه و تثبیت کرده باشند میتوانند برای کنکور اردیبهشت هدف گذاری جدی داشته باشند.

  • دهمی ها و یازدهمی ها میتوانند در کنکور شرکت کنند؟

خیر !!!!

فقط افرادی که تا پایان آن سال تحصیلی از مقطع متوسطه دوم فارغ التحصیل بشوند مجاز هستند در کنکور شرکت کنند. تفاوتی نمیکند کنکور نوبت اول یا دوم.

شرایط لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری

شرط لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری، اخذ مدرک فارغ التحصیلی از مقطع متوسطه دوم برای نظام 3-3-6 و یا مقطع پیش دانشگاهی برای داوطلبین نظام قدیم است.

پشت کنکوری ها، دوازدهمی ها و افرادی که به هر دلیلی قبلا در مقطع متوسطه دوم یا دبیرستان، ترک تحصیل کرده اند اجازه شرکت در کنکور را ندارند. مگر اینکه این افراد تا پایان آن سال تحصیلی، مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی ( سالی واحدی ها) شان را دریافت کنند.

چطوری نتیجه دو کنکور متفاوت با هم سنجیده می شود؟

سختی و آسانی سوالات، تعداد افراد شرکت کننده و نتایج هر کدام در تراز نهایی هر دو کنکور تاثیرگذار است.

سازمان سنجش برای همین مسئله از عملیات هم تراز سازی استفاده میکند. یعنی تراز های هر دو آزمون سراسری را با ضریب خاصی با توجه به شرایط هر دو کنکور در آن سال تحصیلی با هم مقایسه میکند. این ضرایب در هر سال تغییر میکنند.

ضرایب همترازی در هرسال با توجه به معیارهای سازمان سنجش از مقایسه کنکورهای برگزار شده مشخص میشود.

  • آیا می توان در هر دو کنکور شرکت کرد؟

شرکت کردن در یک کنکور هیچ منعی برای شرکت در کنکور دیگر ایجاد نمیکند. در واقع افراد مجاز هستند یک یا هر دو کنکور در یک سال تحصیلی را ثبت نام و شرکت کنند. البته کارنامه نهایی هر فرد بر اساس بهترین نتیجه او در آزمون هاست.

  • چرا باید کنکور نوبت اول شرکت کنم ؟

نفرات برتر کنکور اردیبهشت یک پایه خوب کسب میکنند. آنها با همین دستاورد اولیه میتوانند با استرس کمتری مسیر را ادامه بدهند.  همچنین تلاش بیشتری برای مطالعه تشریحی محور برای امتحانات نهایی انجام دهند. در حالی که سایر رقبایشان در بازه جمع بندی کنکور تیر مجبور می شوند وقتی را برای تشریحی و تستی خواندن هم زمان اختصاص دهند.

پس در نهایت همه کنکوری ها ناگزیر هستند برای کنکور تیر هم خود را آماده کنند. چرا که در نهایت، همه کنکوری های آن سال تحصیلی با هم به داشگاه وارد میشوند.

کنکوری ها تا زمان اعلام نتایج نهایی هر دو کنکور نمیتوانند در هیچ دانشگاهی ثبت نام کنند.

آواتار کاربر
دربارهتیم محتوا ذهن آتی
تیم محتوایی ذهن آتی مجموعه ای از رتبه های برتر کنکور کشور و نیز دبیران به نامی است که در ذهن آتی برای شما اقدام به تولید محتوای علمی مشاوره ای میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است